Biotechnologijų bendrovės direktorius: lietuvių potencialas švaistomas indams Anglijoje plauti (DELFI 2012-12-11 straipsnis, autorė Rūta Levickaitė, nuotr. T. Vinicko)

„Ekologijos nereikia nei kvailiams, nei vargšams. Vargšas neturi už ką aplinkos tvarkyti, o kvailas nesupranta kam tai daryti“, – sako dvidešimt penkmetį kitąmet švęsiančios biotechnologijų bendrovės „Biocentras“ direktorius, profesorius Saulius Grigiškis. Apie tai, kiek taršioje aplinkoje mes gyvename, kokiais būdais teršalai yra valomi ir kokias inovatyvias technologijas kuria lietuviai, portalas grynas.lt kalbino aplinkosaugines biotechnologijas kuriančios įmonės vadovą. – Saugote aplinką nuo įvairiausių tykančių pavojų – ekologinių katastrofų, išsiliejusių teršalų. Ar Lietuvoje tų pavojų yra daugiau nei kitose šalyse?

– Sakyčiau, kad jų yra mažiau, nes Lietuvoje nebėra gamybos. Paprastai teršalai atsiranda tada, kai žmonės kažką dirba. Lietuvoje likusi sena tarša yra valoma jau 20 metų. Jeigu kaip pavyzdį imtume bendrovę „Orlen Lietuva“, ji jau baigia valyti savo naftos teršalus. Kiti uostai jau irgi yra pasistatę savo naftos teršalų valymo aikšteles. Tokias aikšteles turi Klaipėda, Vilnius.

Šiuo metu madinga buvusius pramoninius gamyklų pastatus perstatyti į gyvenamąsias patalpas. Tada yra daromi tyrimai ir nustatoma, ar yra kokia tarša žemėje, ar nėra, kad paskui pastačius namą ar vaikų darželį, nebūtų ligų ir žmonės nesirgtų. Dabar nauji įstatymai reglamentuoja, kur ką galima statyti, kaip galima pakeisti aplinką, todėl nauja tarša daugiau būna avarinė, kai trūksta vamzdis, ar kas nors nutinka gamyboje. Kita vertus, yra ir pastovi tarša, sakysime, benzino kolonėlių valymas, bet tokių teršalų nėra daug.

Daugiau gal yra teršiamas oras negu žemė, gruntas ir vandenys. Vandens tarša, sakyčiau, kad yra daugiau – mažiau pastovi, nes valymo įrengimus turi beveik visi miestai. Ne visur jie viską išvalo, nors procentai aišku yra dideli – 99 proc. ir pan.

Daugiau skaitykite http://grynas.delfi.lt/aplinka/biotechnologiju-bendroves-direktorius-lietuviu-potencialas-svaistomas-indams-anglijoje-plauti.d?id=60189803

×

Cart

UAB „Biocentras“ mokslininkai sukūrė efektyvią pramoninių nuotekų valymo nuo naftos teršalų technologiją. Jos efektyvumas leidžia sumažinti nuotekose esančių suspenduotų medžiagų koncentraciją iki 25 mg/l ir naftos produktų iki 1 mg/l.

Mūsų nuotekų valymo įrenginiai yra įrengti daugiau nei 30 įmonių visoje Lietuvoje.

Užterštam gruntui valyti naudojami UAB „Biocentras“ sukurti biologiniai preparatai „Degradoilas“ ir „Emulvinas“ bei jais pagrįstos biologinio valymo technologijos. Gruntą valant biotechnologiniais būdais ir metodais išvengiama antrinio teršimo, o naftoje ir jos produktuose esantys angliavandeniliai suskaldomi iki ekologiškai neutralių ir aplinkai nekenksmingų junginių. Gruntas yra išvalomas iki leidžiamo užterštumo lygio.

Naftuoto grunto valymo greitis ir efektyvumas priklauso nuo įvairių veiksnių:

  • Naftos angliavandenilių sandaros;
  • Meteorologinių sąlygų;
  • Purenimo technologijos;
  • Veiksmų suderinamumo su užsakovu.

Biologiniu būdu (būtent bakteriniais preparatais) valant naftuotą gruntą betoninio pagrindo aikštelėse, likusiam sunkiųjų angliavandenilių kiekiui pasiekus 50 – 100 kg/t (priklausomai nuo pradinės sudėties), gruntas yra pervežamas valyti į grunto laukus. Juose jis yra išvalomas iki nustatytų LAND reikalavimų.